Ako napísať motivačný list
Malý Rozsutec

1. Motivácia v práci

V pracovnom prostredí sa väčšinou najlepšie darí ľuďom s dostatočnou motiváciou. Taktíto pracovníci vyžarujú množstvo energie. Dávajú pozitívnu energiu ostatným zamestnancom. Základ je nájsť človeka, ktorý svoju prácu vykonáva s potešením. Vhodná pracovná motivácia je základom úspechu.

viac
Cesta na Polom

2. Čo je to motivačný list?

Aby sme sa odlíšili od množštva uchádzačov, je vhodné poslať budúcemu zametnávateľovi aj niečo viac, ako len obyčajný životopis. Motivačný list je krátky text, ktorý prezradí viac o našej motivácií. Ak vám na získaní pracovnej pozície naozaj záleží, je to veľmi dôležité dokázať to aj zamestnávateľovi.

viac
Žilina

3. Štruktúra motivačného listu

Motivačný list je významný dokument. Nie je možné ho písať len tak, ako sa vám zachce. Má svoje základné pravidlá a osnovu. V krátkosti sa pokúsim priblížiť jeho základnú štrutkúru. Dôležité je dodržiavať rozsah, aby mal určitú výpovednú hodnotu a zároveň nesmie byť príliš dlhý, lebo sa môže stať, že sa ho nebude chcieť kompetentným čítať.

viac
Slnečné pobrežie

4. Čo napísať do motivačného listu

Existujú všeobecné základné pravidlá, ktoré prispievajú ku kvalite motivačného listu. Každý motivačný list musí zniesť pozitívne a priateľsky. Musí byť napísaný originálne. Prečítajte si nasledujúcu kapitolu a dozviete sa novinky, ako obohotiť svoj motivačný list a zvýšiť si tak šancu pozvania na osobný pohovor.

viac
Banská Štiavnica - jazero

5. Čomu sa vyvarovať pri písaní

Množstvo ľudí, uchádzajúci sa o zamestnanie robia časté chyby v motivačných listoch. Niektoré veci personalista jednoducho nemôže čítať, ak chcete byť úspešný. Veľa mínusových bodov sa často opakuje. Niektorým veciam sa radšej vyvarujte. Asi najčastejšia nevedomá chyba je ohováranie svojho šéfa. Tým naozaj nezabodujete.

viac
Praha

6. Ušite motivačný list na mieru

Na Slovensku existuje veľké množstvo povolaní. Človek by sa mal vžiť do nejakej funkcie a zamyslieť sa nad tým, čo by zamestnávateľ asi chcel počuť. V žiadnom prípade neposielajte rovnaký motivačný list všade. Niekdey sa aj stane, že príde motivačný list na úplne odlišnú pozíciu. Inšpirujte sa, čo by asi chcel zamestnávateľ na jednotlivú pozíciu čítať.

viac
Oravská železnica

7. Frázy v motivačnom liste

Býva akési pravidlo, že sa motivačné listy vo veľkej miere opakujú. Niektoré slovné spojenia sa natoľko uchytili, že ich vidíme takmer v každom motivačnom liste. Hovoríme o frázach. Tu je zopár takých vhodnejších, ktorými sa môžete inšpirovať. Nepoužívajte ich ale moc často, nech to neznie tak strojovo.

viac
Straník

8. Motivačný list píše absolvent

Napísať motivačný list človekovi, ktorý práve skončil strednú alebo vysokú je náročnejšie. Absolventi, ktorí práve doštudovali a nemajú pracovné skúsenosti sú v nevýhode, lebo práve pracovné skúsenosti sú najdôležitejšie. Tým, že pošlete motivačný list aj veľa získavate. Prečítajte si, ako môže byť absolvent úspešný práve kvôli dobre napísanému motivačnému listu.

viac