Motivačný list píše absolventJe všeobecne známe, že človek, ktorý skončí strednú alebo vysokú školu je vo veľkej nevýhode. Dôkazom sú štatistiky čerstvých absolventov. Čo mladých ľudí znevýhodňuje je jednoznačne prax. Každý personalista chce do svojho tímu ostrieľaného hráča, ktorý je jednotka vo svojom odbore. Stručne vám priblížim, ako čo najlepšie zapôsobiť na potencionálneho zamestnávateľa.


1. Napíšte motivačný list:

Veľa absolventov si povie, však načo motivačný list vôbec napísať. Aj tak tam nemám čo poriadne dať. Opak je ale pravdou. Už len tým, že motivačný list pošlete, dávate jasne najavo vašu iniciatívu. Máte vyššiu šancu, že sa nestratíte medzi množstvom životopisov. Jednoducho sa môžete vyrovnať človekovi s praxou, keďže vy ho presviedčate motiváciou a on iba schopnosťami, ktoré poslal v životopise.


2. Sebavedomie a reálne očakávania:

Musí z vás vyžarovať, že ste samostatná a zodpovedná osobnosť. Je nutné veriť vo svoje schopnosti a zbytočne sa nepodceňovať. Zároveň je nutné mať v sebe aj určitú pokoru. Nemajte zasa príliš vysoké nároky.


3. Prax a stáže:

V motivačnom liste spomeňte aj prax. Určite ste počas vášho štúdiu boli niekde na brigáde. Pokúste sa to tam vhodným spôsobom napísať. Znie to lepšie ako keby ste to tam nespomenuli. Každá snaha sa cení. Aj pracovné návyky sa cenia.


4. Aktivity počas štúdia:

Možno ste mali možnosť vycestovať za štúdiom do zahraničia. Zúčastnili ste sa výmenného pobytu Erazmus. Spomeňte, čo vám výmenný pobyt dal. Boli ste v anglicky hovoriacej krajine? Dokážte zamestnávateľovi, že ovládate napríklad anglický jazyk. Hlásite sa na pozíciu personalistu? Máte vyštudovanú pracovnú psychológiu a za svoju diplomovú prácu na tému 360 stupňová spätná väzba ste získali cenu rektora? Výborná motivácia na danú pozíciu.


5. Naštudujte si o spoločnosti:

To je niečo, čo môže urobiť každý a nemusí mať vôbec prax. Kliknite si na ich webovú stránku a pozrite sa, čo daná spoločnosť robí a čím sa zaoberá. Ak idete do väčšej firmy, môžete niečo nájsť aj na rôznych fórach. Proste len hľadajte, googlite.


6. Záľuby a voľný čas:
Chcete byť úspešný psychológ a máte prečítané všetky knižky od Sigmunda Freuda? Hlásite sa za programátora a 3 webové stránky ste spravili vo svojom voľnom čase? Chcete byť horským vodcom a už máte pochodenú veľkú časť Álp? Chce to zapojiť fantáziu a z vášho koníčka sa stane výborná motivácia.